Zákazáno od roku 2021

I když se jedná téměř již o druhou „covidovou vlnu“, mnoho podniků tato krize opět nachytala nepřipravené a se zanedbatelným počtem předběžných opatření. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným, a proto se dnes podíváme na konkrétní legislativní úpravy ohledně nakládání s odpady, které nás čekají.

Přejdeme rovnou k věci. Nový zákon zakazuje od července roku 2021 uvádět na český trh:

  • jednorázové plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky),
  • jednorázové plastové talíře,
  • plastová brčka,
  • plastové vatové tyčinky,
  • plastové tyčky k balónkům,
  • produkty z oxo-rozložitelných plastů, jednorázové plastové nádoby na potraviny (např. obaly rychlého občerstvení) a nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu.

Využívá váš podnik některý z těchto výrobků z uvedených materiálů? Na balónky a vatové tyčinky bohužel řešení nemáme.. Co se ale týče příborů, tácků, talířů nebo obalů rychlého občerstvení, to je jiná. :) 

Ekologicke nadobi

Podnikům bude nicméně umožněn doprodej svých zásob. Úplný zákaz uvádění do oběhu by poté měl začít platit nejpozději o rok později. Tento druh výrobku by se časem neměly dostat ani na území EU, přičemž patřičnou kontrolu obstarají na hranicích celníci.

Zdroje:

Konec plastů od MZP
Evropský parlament

 

Obalis.cz na Firmy.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení