Konec doby plastové?

Schválně, co se vám vybaví, když se řekne „odpadová legislativa“? Asi něco s recyklováním. A máte pravdu. Problém v této odpovědi je ale spíš ve frázi „asi něco“. Nevědomost a lhostejnost je něco, co vás a vaše podnikání v blízké budoucnosti může stát mnoho peněz a především mnoho zbytečných komplikací.

27. 4. 2018 bylo Radou Evropské Unie schválená nová směrnice pojednávací o nakládání s odpady a právně závazné cíle pro recyklaci u jednotlivých členských států. Do roku 2025 (v roce 2019 - 39 %) je tak Česká republika povinna recyklovat alespoň 55 % veškerého komunálního odpadu. Do roku 2030 to poté bude 60 % a tak dále. 
Zde jsou EU stanoveny konkrétní cíle pro recyklaci obalů a jejich jednotlivých materiálů.

tabulka-obalis_1

 
Již počátkem příštího roku, tj. 2021, se budeme muset rozloučit s plastovými talíři, příbory, brčky, nápojovými míchátky a dalších. Nabízejícími se alternativami jsou tedy biologicky rozložitelné plasty či papírové materiály, ze kterých jsou například tašky, menu boxy, tácky nebo dokonce i kelímky. O tom ale více příště.

Těžko představitelné, že? Otázkou nicméně v tuto chvíli je, jak budou tyto opatření dále pokračovat a zdali je Česká republika na takové radikální změny vůbec připravena.

Zdroje:

Směrnice o odpadech
Směrnice o obalových odpadech

Obalis.cz na Firmy.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení