Proč bioplast (PLA) není plast

Bioplastový kelímek či příbor byste od toho z běžného plastu zrakem ani hmatem téměř nerozeznali. Přitom jsou oba tyto materiály ve své podstatě tak odlišné.

PLA je v překladu zkratka pro takzvanou kyselinu polymléčnou. Jedná se o biodegradovatelný materiál, který je získáván zpracováním rostlinné biomasy, tj. ze škrobu brambor, cukrové řepy, kukuřice, sóji či cukrové třtiny. Neobsahuje tedy karcinogenní látky, alergeny a škodlivé chemikálie.

Narozdíl od běžného plastu (z ropy) je PLA vyráběno pomocí přírodně obnovitelných zdrojů, přičemž výroba PLA se vyznačuje až 60 % energetickou úsporou. Jako odpad jej lze také recyklovat a kompostovat ve velkých průmyslových kompostárnách, kde je materiál přeměněn na humus či průmyslové hnojivo. 

Nevýhodou PLA výrobků je v některých případech jejich vyšší cena a specifické využití, které není tak rozmanité jako u běžného plastu.

Kompostovani PLA

Bioplast PLA určitě není materiálem, který lze zanechávat volně v řekách, mořských vodách či kdekoliv jinde přírodě. (stejně jako jiné nádobí či výrobky) Ekologický cíl bioplastů spočívá především ve využívání znovuobnovitelných přírodních surovin, které svou šetrnější výrobou také přispívá k redukci emisí plynů CO2

I přes výše zmíněné vlastnosti se ale nemůžeme na bioplasty spolehnout, že naši planetu ochrání od všeho zlého. Výmluvy pro současnou situaci s odpady bychom neměli hledat ve vlastnostech materiálů, ale především v naší individuální odpovědnosti. Každé správné rozhodnutí s odpovědným a patřičně informovaným naložením odpadu se totiž více než počítá!


Zdroje:

Úspora energie
Rozložitelnost PLA

Obalis.cz na Firmy.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení